Menu
Wybierz kategorię
Strony informacyjne
Wyszukaj w katalogu
Dodaj firmę
Polecane firmy
Sklep internetowy z kawą świeżo paloną. Ziarna znakomitej kawy z całego świata. Kawa świeżo palona PetraCafe.pl to gwarancja jakości i udanego poranka!

Najdroższa kawa na świecie – Kopi Luwak

(2015-01-21)

W sklepach znaleźć możemy różne rodzaje kawy, a ich przedział cenowy jest dość różnorodny. Mało kto jednak wie, że najdroższa kawa na świecie kosztuje praktycznie 1000 euro za kilogram i powstaje w procesie częściowego trawienia ziaren kawy w przewodzie pokarmowym zwierzęcia.

Najdroższa kawa świata pochodzi z Indonezji. Cały sekret jej niepowtarzalnego smaku polega na tym, że niedojrzałe ziarna kawy zjadane są przez Luwaki, zwierzęta podobne do naszego lisa, a następnie przez nie wydalane. Częściowe trawienie nadaje ziarnom bardzo charakterystycznych właściwości. Typowy dla kawy, gorzki smak znika, a zastąpiony zostaje bardzo delikatnym, niecodziennym i lekko kwaskowym posmaku.

Pozyskiwanie ziaren najdroższej kawy świata

Przetrawione częściowo ziarna kawy zbiera się nie tylko w Indonezji, ale i na Javie, Sumatrze, wyspie Celebes, Wietnamie i na Filipinach. Ziarna zbierane są przez okolicznych mieszkańców, dosłownie wyłuskiwane ze zwierzęcych odchodów i sprzedawane zamożnym zainteresowanym, którzy chcą poczuć oryginalny smak kawy. Wysoka cena tych ziaren i ich rzadkie występowanie sprawiają, że popyt jest coraz większy, to natomiast skłania do bardziej hodowlanego podejścia. Luwaki są łapane i karmione niedojrzałymi ziarnami kawy. Pojawia się coraz więcej sztucznych farm, na których hoduje się te zwierzęta w celu pozyskania od nich odchodów.

Jak widać największą cenę wcale nie musi osiągać to, co teoretycznie ma najlepszą jakość, ale to, co jest najbardziej niespotykane. Zwyczajną kawę upalić może każdy, ale nie wszyscy mają możliwość pozyskania czegoś, co przeszło przez cały układ pokarmowy zwierzęcia i wydostało się na zewnątrz tą mało estetyczną stroną.